Olsztyn – Katedra św. Jakuba to miejsce warte odwiedzenia!
Katedra św. Jakuba w Olsztynie to jeden z najważniejszych punktów na mapie tego miasta. Osoby, które planują odwiedzenie Olsztyna, bez wątpienia powinny zaplanować także zwiedzenie tego wyjątkowego Kościoła. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się Katedrą w Olsztynie!
Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła w Olsztynie – krótka historia
Bazylikę konkatedralną św. Jakuba Apostoła w Olsztynie wybudowano już w drugiej połowie XIV wieku. Napis w kaplicy świątyni głosi, że powstałą ona w 1315 roku – choć kwestia ta do dzisiaj budzi sporo dyskusji wśród badaczy. Z pewnością jednak dzisiejsza Katedra tylko w pewnym stopniu przypomina budynek, który uświetnił Olsztyński rynek niemal 700 lat temu. Już w 1586 roku drewnianą wieżę Kościoła zastąpiono nową, gotycką wieżą.
Pod koniec XIX wieku Katedrze groziło zawalenie, w związku z czym niezbędne było przeprowadzenie generalnego remontu. Niestety, niecałe 30 lat po zakończeniu remontu w Kościele wybuchł pożar, w związku z czym konieczne były kolejne prace remontowe.
Nie był to jednak jedyny poważny pożar w historii Katedry. W 1807 roku, podczas wojen napoleońskich, francuscy żołnierze uwięzili w Kościele ponad półtora tysiąca jeńców rosyjskich. W związku z panującymi mrozami, jency spalili wszystko, co tylko mógł strawić ogień. W efekcie zniszczone zostało niemal całe wyposażenie Kościoła. To główny powód, dla którego wyposażenie Katedry jest dzisiaj o wiele skromniejsze niż bogata architektura budynku.
Bez wątpienia Katedra w Olsztynie przez cały czas była niezwykle ważnym punktem na mapie miasta. Kościół wielokrotnie odwiedzali wybitni Polacy, jak król Władysław IV czy Ignacy Krasicki. W 1991 roku Katedrę odwiedził także Jan Paweł II.
Dlaczego warto odwiedzić Katedrę w Olsztynie?
Katedra św. Jakuba w Olsztynie to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. Nie bez powodu świątynia regularnie odwiedzana jest przez turystów, którzy chcą podziwiać nie tylko wspaniałą architekturę, ale też niepowtarzalną atmosferę, panującą w tym miejscu.
Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto zwiedzić Katedrę w Olsztynie, jest to, że jest ona świetnym przykładem architektury gotyckiej, a częściowo również neogotyckiej, renesansowej i barokowej. Kościół znajduje się po wschodniej stronie rynku staromiejskiego, tuż przy linii murów obronnych. Zwarta bryła Kościoła jest niezwykle potężna, a wysoka wieża może być podziwiana z różnych zakątków Olsztyna.
Jeśli chodzi o wnętrze Katedry w Olsztynie, prezentuje się ono znakomicie. Duże wrażenie robią liczne filary, zdobione łuki, a także kryształowe sklepienia. Tym, co wyróżnia Katedrę, są elementy wyposażenia, pochodzące z różnych epok. Znajdziemy tu zarówno późnogotycki tryptyk z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, jak i świecznik w kształcie głowy jelenia z prawdziwym porożem, pochodzący z XVI wieku czy barokowy obraz Matki Boskiej Różańcowej.
Katedra św. Jakuba kryje w sobie wiele tajemnic…
Katedra św. Jakuba istnieje od niemal 700 lat, z pewnością więc mury budynku widziały wiele ważnych wydarzeń. Na temat świątyni krążą też różnego rodzaju legendy. Jedna z nich głosi, że w XVI w. jeden z bogatych burgrabiów urządził polowanie nad Jeziorem Długim, które do dziś jest doskonale znane mieszkańcom i turystom. W trakcie polowania spłoszony jeleń dobiegł aż do miasta, a następnie wbiegł właśnie do Katedry św. Jakuba. Być może na skutek stresu, w budynku zwierzę padło martwe.
Poroże jelenia wykorzystano do stworzenia świecznika, który można podziwiać do dziś. Co ciekawe, kiedy pod świecznikiem przechodzi mężczyzna, którego żona nie dochowała wierności, głowa zwierzęcia ma obracać się w jego kierunku. Nie wiadomo jednak, ile jest w tym prawdy. Oficjalnie nikt nie zauważył, by głowa jelenia choćby drgnęła…
Co ciekawe, wątpliwości budzi także data powstania Katedry. Co prawda napis na kaplicy jasno wskazuje, że została ona wzniesiona w 1315 roku, jednak wiele osób ma co do tego poważne wątpliwości. Choć w 1980 roku odbyły się uroczystości z okazji 600-lecia istnienia Katedry, już 35 lat później (!) obchodzono jej 700-lecie. Czy to pomyłka? Niekoniecznie. To kolejna niezwykła historia, którą warto poznać przed odwiedzeniem Katedry.
Czy Katedra w Olsztynie jest otwarta dla zwiedzających?
Bazylika konkatedralna św. Jakuba Apostoła w Olsztynie jest otwarta dla zwiedzających, dzięki czemu turyści z całej Polski – i nie tylko – mogą zachwycać się pięknem tego wyjątkowego Kościoła. Katedrę można odwiedzać niemal przez cały dzień, jednak należy mieć na uwadze odbywające się w niej Msze Święte oraz różnego typu nabożeństwa okresowe. Szczegółowych informacji na temat tego, w jakich godzinach odbywają się poszczególne nabożeństwa, można szukać na stronie internetowej Katedry w Olsztynie.
Wiesz już, dlaczego warto zwiedzić Katedrę w Olsztynie!
Olsztyn to wyjątkowa wizytówka województwa warmińsko-mazurskiego. Osoby, które planują podróż w te okolice, z pewnością powinny zdecydować się na zwiedzenie Katedry w Olsztynie. Jest to miejsce po każdym względem niepowtarzalne. To nie lada gratka dla pasjonatów historii i architektury – przede wszystkim gotyckiej, ale też renesansowej i barokowej. Przed zwiedzeniem Katedry warto zainteresować się jej historią – a ta była niezwykle bogata. Pozwoli to na lepsze zrozumienie, jak nadzwyczajne jest to miejsce.
Autor
Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.
Osiągnięcia
- Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
- Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę
Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.
Kontakt
Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.