Szynoprzewody – nowoczesny sposób na oświetlenie domu i obiektów użyteczności publicznej
Oświetlenie dużych przestrzeni zawsze wymagało wprowadzenia konkretnych rozwiązań. W końcu, mało opłacalną inwestycją jest przeciąganie przewodów co kawałek w celu podłączenia osobnej lampy. Jakiś czas temu, w sporych rozmiarów obiektach zaczęły pojawiać się tzw. szynoprzewody. Rozwiązanie to szybko zyskało popularność w różnego rodzaju sklepach, na wystawach czy nawet w budynkach przemysłowych.
Po etapowym udoskonalaniu i poprawie walorów estetycznych, projektanci wnętrz dostrzegli możliwość zamontowania takiego typu oświetlenia w budynkach mieszkalnych. Ruch ten okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ elementy te są bardzo praktyczne, a także tworzą doskonałe połączenie z wieloma stylami wystroju wnętrz.
Czym są szynoprzewody?
Szynoprzewód jest jak sama nazwa mówi - szyną przewodzącą prąd. Takie elementy mają z reguły sztywną strukturę i występują w jednolitych długościach. Nie ma większego problemu z pocięciem takiej szyny w celu jej skrócenia, co zdecydowanie usprawnia montaż. Przekrój urządzenia z reguły imituje kształt ceownika, choć zdarzają się też inne formy.
Cechą, której szynoprzewody zawdzięczają swoją popularność jest montaż oświetlenia w dowolnym miejscu. Oprawy z żarówkami w środku są wsuwane bezpośrednio do szyny i można tworzyć z nich dowolne konfiguracje. Występuje więc możliwość kontrolowanego sterowania punktami oświetleniowymi. Oznacza to, że możliwe jest skierowanie większej uwagi w postaci światła na ważniejsze części pomieszczenia. To głównie z tego względu elementy te znalazły zastosowanie w domach i na wystawach sklepowych. Promień świetlny potrzebny jest tam, gdzie aktualnie przebywa człowiek, a niekoniecznie musi rozprzestrzeniać się na całą powierzchnię.
Szynoprzewód jedno- czy trójfazowy?
Osoby rozumiejące podstawy elektrotechniki może nieco zdziwić fakt, że w sprzedaży dostępne są trójfazowe szynoprzewody oświetleniowe. Ciężko wyobrazić sobie przecież światło zasilane trzema fazami w dodatku dla tak błahych zastosowań. Wbrew pozorom, określenie szynoprzewodu mianem trójfazowego nie oznacza, że służy ono do zasilania opraw wymagających napięcia międzyfazowego. Chodzi tutaj jedynie o podział na obwody.
Szynoprzewody oświetleniowe jednofazowe mogą działać na jeden włącznik światła i wraz z podłączeniem napięcia - załączają się wszystkie, podpięte oprawy. Dostępność trzech faz służy jedynie możliwości podzielenia opraw na grupy.
Szynoprzewody smart – krok w nowoczesność
Choć stosowanie szynoprzewodów oświetleniowych w domu jest swego rodzaju nowinką, to nie przeszkadza to w ich udoskonalaniu i zwiększaniu komfortu użytkowania. Właśnie dlatego opatentowano oprawy do szynoprzewodów smart. Dzięki ich stosowaniu, możemy dowolnie sterować oświetleniem umieszczonym na szynie z pozycji aplikacji w naszych telefonach.
Specjalne systemy umożliwiające prowadzenie takich operacji są wyposażone w poszczególne funkcje, jak chociażby podział na grupy oświetleniowe, zmiana barwy i jasności czy nawet ustawienie poziomu świecenia względem biorytmu.
Autor
Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.
Osiągnięcia
- Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
- Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę
Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.
Kontakt
Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.