Jakie elementy w ogrodzie warto oświetlić?

Posiadanie własnego ogrodu to zdecydowanie luksus, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Często problemem jest dobranie odpowiedniego oświetlenia, aby można spędzać w nim wieczorowe pory bez konieczności organizowania dodatkowego oświetlenia. W których miejscach powinniśmy pomyśleć o ogrodowym oświetleniu?

Wejście na posesję i do domu

Są to dwa kluczowe miejsca, które znacznie ułatwią poruszanie się nie tylko nam, ale również naszym gościom. W tym przypadku stosuje się zazwyczaj reflektory dużej mocy, kinkiety lub lampy naścienne. Zapewnią one mocny strumień światła, który ułatwi nawigację w poruszaniu się.

Oświetlenie ścieżek

Oświetlone ścieżki to kolejny z etapów, który odpowiada za funkcję nawigacyjną, ale również ozdobną. Stylowo dobrane oświetlenie do naszych ciągów komunikacyjnych może z pewnością zadziwić gości. Światło powinno oświetlać całą powierzchnię ścieżki lub oświetlać jej brzegi, aby osoba idąca mogła łatwo poruszać się i nie zboczyć z niej.

Oświetlenie altanek

Najważniejsze jest oczywiście oświetlenie miejsc, w których będziemy spędzać najwięcej czasu. Są nimi np. altanki lub tarasy. Warto tutaj pokombinować, gdyż jakość oświetlenie nie będzie zależała tylko od mocy lamp, lecz również od kształtów zabudowy.

Jakie elementy w ogrodzie warto oświetlić?

Schody

Oświetlenie schodów to kwestia bezpieczeństwa. Nikt nie chciałby wywrócić się na schodach, zwłaszcza gdy nosimy w tym momencie talerze lub szklanki. Dla schodów najlepsze będą małe reflektorki lub lampy nawierzchniowe. Nie ma większego sensu, aby używać do tego lamp o dużej mocy, gdyż wystarczy pokazanie jedynie zarysu schód, aby zapewnić już pełne bezpieczeństwo.

Często zapominanym faktem jest ukierunkowanie światła. Nawet najlepiej oświetlona posesja może nie być widoczna w momencie, gdy światło idzie w górę, a nie rozświetla się poziomo. Światło, które zmierza w górę, dodatkowo nas oślepia, przez co możemy czuć dyskomfort. Jeżeli nie jesteśmy pewni, zawsze możemy zlecić to elektrykom, którzy doskonale wiedzą, jak światło powinno się rozchodzić po powierzchni ogrodu.