Jak zaaranżować salon z kuchnią?

Kiedy urządzamy swoje wymarzone M, zagwozdkę sprawia nam to, w jaki sposób zrobić to mądrze i z głową. Szczególnie problematyczne może być połączenie kuchni z salonem, tak aby jedno i drugie nie kolidowało ze sobą w czasie codziennego życia.

 

Jak to zrobić?

 

Połączenie pokoju z kuchnią ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dla jednych jest świetnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, gdzie nie mamy zbyt wiele przestrzeni do wykorzystania, co wiąże się z tym, że musimy ją dobrze zaplanować. Drudzy natomiast narzekają na brak oddzielenia strefy kuchennej, gdzie nie zawsze panuje porządek, od strefy gościnnej i wypoczynkowej. Wszelkie hałasy i zapachy wydobywające się z kuchni nie są zbyt komfortowe dla osób ceniących sobie spokój i relaks po godzinach pracy.

 

Praktyczne pomysły

 

Na połączenie kuchni z salonem decydują się zarówno posiadacze małych mieszkań, gdzie tej przestrzeni do wykorzystania nie jest zbyt wiele, jak i posiadacze dużych domów, którzy chcą jeszcze bardziej powiększyć strefę kuchenną i jadalnianą. Połączenie kuchni z salonem to faktycznie duża oszczędność miejsca, a nowoczesne rozwiązania pozwolą uniknąć problemów dotyczących zapachów i hałasu. Jeżeli chcemy, choć w niewielkiej części oddzielić oba pomieszczenia, możemy zamontować drzwi przesuwne, które nie zajmują tyle miejsca co otwierane tradycyjnie. Jeżeli drażnią nas zapachy unoszące się z kuchni, możemy wykorzystać okapy kuchenne, które pomagają w usunięciu niechcianych zapachów, jak i pełnią funkcję dekoracyjną. Pamiętajmy, aby projekt był dopasowany do kształtu i wielkości salonu, a jednocześnie musimy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby każdego z domowników.

Jak zaaranżować salon z kuchnią?

Aneks kuchenny w małym mieszkaniu

 

W nowym budownictwie projekty uwzględniają właśnie taki podział przestrzeni mieszkalnej. W starej zabudowie, jak na przykład blokach z wielkiej płyty, jeśli ściana nie jest nośną, śmiało możemy pomyśleć o wyburzeniu jej. Mimo połączenia obu części warto je oddzielić wizualnie. Takim oddzieleniem przestrzeni może być kanapa lub wyspa, przy której goście oraz domownicy również mogą zasiąść do posiłku. Jeżeli mamy wystarczająco dużo przestrzeni i zmieści nam się stół, to wtedy uzyskamy jadalnię, która również będzie rozdzielać te dwa pomieszczenia. Jeśli nie wystarczy nam miejsca na dodatkowe meble, to takim rozdzieleniem może być inny rodzaj podłogi w tych dwóch pomieszczeniach lub ściana ażurowa np. z lameli. Projektując salon połączony z kuchnią, pamiętajmy o tym, aby były spójne. Jeżeli pokój mamy w stylu skandynawskim to kuchnia musi nawiązywać do tego stylu, aby oba pomieszczenia łączyły się i nawiązywały do siebie.

 

Kuchnia schowana w ścianie

 

Jest to jeden z pomysłów, dzięki którym nasze mieszkanie zyska uznanie wśród gości. Mieszkania, zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach mają taką funkcję, gdzie zabudowa kuchenna wygląda tak jak meble w salonie. Wybór sposobu aranżacji naszego wnętrza zależy od możliwości, jakie mamy w mieszkaniu, a także metrażu i sposobu budownictwa. Warto wszelkie zmiany skonsultować z osobami zajmującymi się tym na co dzień. Swój rozrysowany pomysł skonsultujmy najpierw z architektem, a następnie z osobą z uprawnieniami budowlanymi.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Beautiful Minds oferującą projektowanie wnętrz Warszawa

 

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.