Odwodnienie dachu płaskiego

Moda na rynku nieruchomości, zmienia się z dekady na dekadę. Jest to widoczne zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak również w budownictwie komercyjnym. Trendem, który jest bardzo widoczny w ostatniej dekadzie są płaskie dachy, które całkowicie zmieniają wygląd budynku, w stosunku do klasycznych dachów. Jednak taki wybór wiąże się z pewnymi problemami, takimi jak skonstruowanie odpowiedniego odwodnienia dachu płaskiego.

Moda na płaskie dachy

W ostatnich latach pojawiła się moda na budowanie domów jednorodzinnych z płaskimi dachami. Jest to skrajnie odmienne podejście niż tradycyjne i całkowicie zmienia optycznie wygląd bryły budynku. Takie rozwiązanie wielu osobom przypada jednak do gustu. Jest ono również dość praktyczne, gdyż płaski dach łatwiej utrzymać w należytym stanie, za czym idzie fakt, że ewentualne remonty po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach eksploatacji nie są tak problematyczne.

Jednak takie dachy nieco różnią się w swojej konstrukcji od dachów klasycznych. Choćby sposób odprowadzania wody jest całkiem inny. odwodnienie dachu płaskiego musi być precyzyjnie zaplanowane, gdyż popełnienie błędów w tym aspekcie, może sprawić, że dach zacznie przeciekać zaledwie po kilku latach użytkowania.

Różnice w konstrukcji dachów płaskich a tradycyjnych

Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjnymi dachami, a dachami płaskimi jest to, że dachy płaskie są jednospadowe. Potoczna nazwa „dach płaski” przyjęła się w ogólnym użyciu, jednak w praktyce każdy dach płaski ma delikatny spad, który sprawia, że woda jest w stanie spływać do systemów odwadniających. Są to minimalne spadki, które przeważnie nie są nawet wyczuwalne dla osoby, która przemieszcza się po takim dachu, jednak jest to niezwykle ważny aspekt konstruowania dachu płaskiego. Z tego powodu, jego budowa wcale nie jest taka łatwa jak mogłoby się wydawać i podczas zdecydowania się na dach tego typu, również potrzebna będzie profesjonalna ekipa dekarzy i cieśli, gdyż technicznie, dach płaski nie wiele różnic się od dachu tradycyjnego.

Odwodnienie dachu płaskiego

Prawidłowe odwodnienie dachu płaskiego

Chcąc zadbać o prawidłowe odwodnienie dachu płaskiego, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni spadek dachu. W Polskim klimacie opady są regularne, więc zaniechanie tego aspektu budowy dachu spowoduje, że ulegnie on bardzo szybkiej degradacji. Do skonstruowania prawidłowego systemu odwadniania tego rodzaju dachów, producenci przygotowali specjalistyczny osprzęt, który dedykowany jest dachom płaskim.

Poza samym systemem odwadniania, należy zwrócić należytą uwagę na jakość zastosowanych materiałów, z których powstanie membrana dachu. Na rynku dostępny jest duży wybór produktów, jednak należy korzystać z tych, na które producenci udzielają wieloletniej gwarancji, a zaopatrywać się w nie tylko u sprawdzonych i rzetelnych dystrybutorów. Pokrycie dachu płaskiego musi wytrzymać relatywnie większe ciśnienie wody, niż klasyczny dach, więc musi być bardzo precyzyjnie wykonane, a materiały muszą być o wiele bardziej wodoszczelne, niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji.

W przygotowaniu artykułu pomogli specjaliści z Suez.com.pl.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.