Rynek mieszkaniowy

Rynek mieszkaniowy, w zależności od zasobności portfela potencjalnych klientów, rozwijał się jednocześnie na dwóch frontach sprzedaży. Jednym z nich były mieszkania z tak zwanej „pierwszej ręki", czyli sprzedaż prowadzona bezpośrednio przez dewelopera.

Rynek wtórny

Drugim jest rynek wtórny, który charakteryzuje się sprzedażą mieszkań od ich obecnych właścicieli. Zarówno jedna, jak i druga gałąź sprzedaży, coraz lepiej radzi sobie na obecnym rynku mieszkaniowym. Głównym powodem dla którego tak jest, są możliwości finansowe potencjalnych nabywców. Większość mieszkań, jest zakupywanych w oparciu o udzielony wcześniej kredyt i w tym właśnie momencie zaczynają mieć znaczenie wszelkiego rodzaju oferty kredytowe, prezentowane przez banki.

Oferta instytucji bankowych jest tak zróżnicowana, aby zwiększyć szanse na udzielenie kredytu. Mieszkania, które pojawiają się w sprzedaży, jako te nowo wybudowane, sprzedawane za pośrednictwem dewelopera, charakteryzują się tym, iż mają wydłużony czas realizacji, co oznacza, że od daty podjęcia decyzji o zakupie, do ostatecznego odebrania kluczy, należy uzbroić się w cierpliwość.

Rynek mieszkaniowy

Potencjalni nabywcy zapoznają się uprzednio z planami i projektami danej budowy, jeszcze zanim zostanie ona rozpoczęta.

Projekt

To właśnie na podstawie projektu, podejmowane są pierwsze decyzje zakupowe. Jeśli nabywcy, po zapoznaniu się z ofertą dewelopera, nadal są zainteresowani, podpisywane są wstępne dokumenty. Banki, udzielając kredytów mieszkaniowych, również mają tego świadomość. Zatem umowa o kredyt jest sporządzana w takiej formie, aby znajdowały się tam wszelkiego rodzaju odniesienia do formy zakupu mieszkania, oraz daty rozpoczęcia spłaty kredytu.

Nieco inaczej wygląda kwestia zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Mieszkania, które można odkupić od ich obecnych właścicieli, pod względem formalnym są nieco łatwiejszą formą nabycia nieruchomości. Niezależnie od tego, czy mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż za pośrednictwem biura nieruchomości, czy też przez osobę prywatną, to cały obieg dokumentów i ewentualne terminy rozpoczęcia spłacenia kredytu, są mniej rozciągnięte w czasie, względem zakupu mieszkań deweloperskich.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.