Rodzaje i zastosowanie popularnych materiałów ściernych
Materiały ścierne są wykorzystywane do wykonywania różnych czynności. Wielu z nich używamy także w domu, np. do przygotowania ścian pod malowanie czy odnowienia starych mebli. Materiały ścierne świetnie sprawdzają się m. in. do szlifowania, wygładzania i polerowania powierzchni, a szeroki ich wybór oferuje każda dobrze zaopatrzona hurtownia materiałów ściernych. Przed zakupem, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje materiałów ściernych wyróżniamy oraz do jakich prac można je wykorzystać.
Do czego służą materiały ścierne i jak są klasyfikowane?
Myśląc o materiałach ściernych, zwykle od razu przychodzą nam na myśl ich najpopularniejsze nośniki – papier ścierny, paski, krążki, szczotki i inne. Pod pojęciem materiałów ściernych tak naprawdę kryją się specjalne substancje, które po rozdrobnieniu na ziarna lub proszki nabierają właściwości ostrzy skrawających oraz mogą zostać wykorzystane w tzw. obróbce ściernej, która zalicza się do obróbki skrawaniem. Polega ona na usuwaniu warstw obrabianych materiałów za pomocą ostrzy. W przypadku obróbki ściernej, ostrza te są mikroskopowych rozmiarów oraz nieregularnie poukładane.
Materiały ścierne zasadniczo dzielą się na dwie grupy – pochodzenia naturalnego i sztucznego. W zależności od tego, czy ziarna ścierne występują naturalnie w przyrodzie, czy zostały stworzone w wyniku procesów technologicznych, zaliczamy je do jednej lub drugiej grupy. Do naturalnych substancji ściernych zaliczają się m. in. minerały – diament, korund, kwarc, szmergiel oraz krzemień. W poczet sztucznych wchodzą natomiast np. elektrokorund, węglik krzemu oraz cubitron II stworzony przez firmę 3M. Oprócz tego, materiały ścierne dzieli się także ze względu na kształt, wielkość i twardość ziarna oraz rodzaje nasypu ziaren i liczbę jego warstw.
Najpopularniejsze narzędzia ścierne i ich zastosowanie
Każda hurtownia materiałów ściernych posiada w swojej ofercie szeroki wybór narzędzi przeznaczonych do obróbki ściernej. Narzędzia te dzielą się na elastyczne nasypowe (np. papiery ścierne, siatki, płótna, krążki, listki i wiele innych), twarde spojone (np. ściernice, segmenty, osełki), wyroby z materiałów super twardych oraz mleczka, pasty i inne zawiesiny ścierne. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym narzędziem ściernym jest papier ścierny. Każda hurtownia materiałów ściernych posiada w swojej ofercie wiele jego rodzajów o zróżnicowanej ziarnistości, w tym np. papiery wodoodporne.
Użytkownicy chętnie sięgają także po gąbki ścierne występujące w formie czterostronnej w arkuszach oraz krążkach. Gąbki świetnie sprawdzają się do zbierania naddatków, szlifowania krawędzi oraz wygładzania powierzchni płaskich. Nadają się do pracy z powierzchniami drewnianymi, metalowymi oraz powłokami lakierniczymi. Bardzo zróżnicowaną grupę produktów są szczotki, których głównym zastosowaniem jest szlifowanie, wygładzanie oraz polerowanie. Szczotki mogą działać zarówno agresywnie, jak i delikatnie, w zależności od ich przeznaczenia. Ciekawą grupę stanowią także tzw. materiały mikrościerne, do których zaliczają się np. futra, dyski, filce oraz taśmy. Ze względu na swoje dość delikatne działanie, wykorzystuje się je głównie w procesie polerowania.
Autor
Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.
Osiągnięcia
- Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
- Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę
Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.
Kontakt
Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.