Taśmy uszczelniające – jakie rodzaje wyróżniamy i do czego się je stosuje?

Wbrew pozorom, taśma klejąca nie jest artykułem przeznaczonym wyłącznie do błahych zastosowań. Używa się jej w budownictwie, dekarstwie oraz wielu innych branżach przemysłowych. Przez wzgląd na zastosowanie, może ona cechować się niezwykłą wytrzymałością bądź odpornością na różne warunki i uszkodzenia mechaniczne.

Poniżej, dokładniej skupimy się na pewnej odmianie taśm, której przeznaczeniem nie jest stricte klejenie, a bardziej uszczelnianie. Okazuje się, że do tych celów również należy starannie dobierać asortyment, ze zwracaniem uwagi na warunki pracy takiego elementu.

Czym powinna cechować się taśma uszczelniająca?

Brak odpowiedniego uszczelnienia może niekiedy prowadzić do niezbyt przyjemnych skutków. W końcu, izolacja ma za zadanie chronić dwa czynniki, jak np. woda i powietrze. Głównym celem jest więc nienaruszenie przez jeden czynnik przestrzeni, w której znajduje się drugi. Z tego względu, pierwszą cechą, idealnie opisującą taśmy uszczelniające jest wytrzymałość. Przerwanie nośnika taśmy może prowadzić do przecieków, dlatego najważniejsza jest solidna struktura i poprawny dobór materiału.

Niekiedy, istotna jest również dobra plastyczność. Nawet nieruchome elementy w jednostce czasu zmieniają lekko swój kształt i położenie. Najprostszym przykładem w tej kwestii może być drewno. Taśmy do izolowania powinny być odporne na jak największą ilość szkodliwych czynników. W ich skład wchodzą substancje chemiczne, promieniowanie UV czy nawet warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy gwałtowna zmiana temperatury.

Skoro mamy do czynienia z taśmą, to nie wolno zapominać o jej przyczepności. Tą dobiera się na podstawie kleju umieszczonego na nośniku, który również należy precyzyjnie dopasować do zastosowania.

Taśmy uszczelniające – jakie rodzaje wyróżniamy i do czego się je stosuje?

Rodzaje taśm uszczelniających

Najczęściej kojarzonymi z izolowaniem artykułami są taśmy dekarskie. Używa się ich przede wszystkim do klejenia membran dachowych podczas montażu, gdy te ulegną przerwaniu. Przeważnie mają polipropylenowe nośniki, co z automatu daje im niezwykłą wytrzymałość i brak reagowania na czynniki zewnętrzne.

Znakomitymi uszczelniaczami są także taśmy butylowe. Choć ich nośnikami są utwardzane folie aluminiowe, to materiał ten doskonale spisze się w przypadku uszczelniania różnego rodzaju połączeń. Zaletą tych taśm jest bez wątpienia doskonała przyczepność bez względu na rodzaj klejonej powierzchni.

Dodatkowo, elementami przeznaczonymi do uszczelniania mniejszych elementów są taśmy piankowe. Ich obecność często możemy zaobserwować chociażby w oknach, gdzie występują pomiędzy profilem, a ościeżnicą.

Gdzie najczęściej przydadzą się taśmy izolacyjne?

Cechą taśm izolacyjnych jest bez wątpienia ich nieograniczona długość. Dzięki nawojom, nie ma wymaganego kształtu uszczelki, a same taśmy doskonale zdają egzamin w kwestii łączenia powierzchni płaskich. Popularnymi zadaniami, w których używanie taśm izolacyjnych jest powszechne są chociażby naprawy folii uprawnych, uszczelnianie powierzchni pod płytkami ceramicznymi, izolacja kabli czy nawet naprawa rynien.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.