Na czym polegają horyzontalne przewierty sterowane?
Horyzontalne przewierty sterowane są bezwykopową metodą instalowania podziemnych rurociągów, kabli i kanałów. Wykorzystuje się tutaj wielkogabarytową wiertnicę horyzontalną i związany z nią osprzęt. Dzięki temu możemy dokładnie wiercić wzdłuż wybranej ścieżki otworu i ponownie rozwiercić wymaganą rurę. Wiercenie horyzontalne jest trzyetapowym procesem.
Otwór pilotażowy
Pierwszy etap polega na wywierceniu otworu pilotującego o małej średnicy. Płyn wiertniczy jest pompowany przez rurę wiertniczą do wiertła. Dysze wysokociśnieniowe i wiertło szlifują glebę przed trzonem wiertła. Płyn wiertniczy będzie ją również przenosił z powrotem do studzienki wejściowej na platformie wiertniczej. Otwór można śledzić na kilka sposobów. Jest to uzależnione od wielkości i złożoności procesu. Bez względu na użytą metodę stosuje się tutaj nadajnik lub narzędzie sterujące. Umieszczone jest w pobliżu głowicy wiercącej. Wysyła sygnał, podając dokładne współrzędne trzonu wiertła. Odczyty wykonywane są na bieżąco. Pozwalają sprawdzić głębokość, wyrównanie i nachylenie procentowe głowicy wiertarskiej. Specjaliści dokonują korekty, aby utrzymać otwór pilotowy wzdłuż ustalonej wcześniej ścieżki otworu. Prędkość uzależniona jest od istniejących warunków glebowych i wymaganego sterowania. Po dotarciu do właściwego punktu zaświeca się lampa sygnalizacyjna. Wiertło zostaje odłączone i zastąpione rozwiertakiem.
Wstępne rozwiercenie
Drugim krokiem jest wstępne rozwiercenie otworu pilotażowego i powiększenie go do właściwego rozmiaru. Zwraca się tutaj przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo. Rozwiertak jest odciągany i obracany podczas pompowania płynu wiertniczego, aby ciąć i usuwać ciała stałe. W ten sposób możemy powiększyć otwór. Prędkość wstępnego rozwiercania jest uzależniona od istniejących warunków glebowych i ilości sadzonek, które mają być usunięte z otworu.
Bentonit i inne dodatki będą stosowane by zapewnić czysty i stabilny otwór. Jest używany do tworzenia “warstwy ciasta” wokół zewnętrznej części otworu podczas wstępnego rozwiercania. Dzięki temu otwór będzie stabilny. W ten sposób zapobiegamy utracie płynu lub infiltracji. Dodatki, takie jak polimery, służą do rozbijania gliniastych gleb. Równomiernie wymieszana płuczka wiertnicza zapobiegnie blokowaniu wewnątrz otworu.
Wyciąganie rur
Ostatnim krokiem jest wycofanie rury z otworu wstępnie zmienionego. Żerdź wiertnicza i rozwiertak zostaną przymocowane do krętlika. Jest wykorzystywany między linią produktu a rozwiertakiem. W ten sposób możemy zapobiegać przenoszeniu naprężęń skrętnych z obracającego się przewodu wiertniczego na rurę. Gdy rura jest wciągnięta do otworu, płyn wiertniczy jest pompowany w dół. Dzięki temu rura jest właściwie smarowana.
Jest bezwykopową metodą budowy stosowaną do instalowania rurociągów o różnych rozmiarach i materiałach pod powierzchnią ziemi. Umożliwia wymianę całego systemu kanalizacyjnego i odwadniania miasta bez powodowania dużego korka i ponoszenia ogromnych kosztów odbudowy ulic i dróg. Biorąc pod uwagę najnowsze osiągnięcia w zakresie sprzętu wiertniczego i wiedzy operatora, nastąpił ogromny postęp w instalacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych.
Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą LESGAZ oferującą - horyzontalne przewierty sterowane.
Autor
Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.
Osiągnięcia
- Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
- Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę
Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.
Kontakt
Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.