Drzwi szklane a bezpieczeństwo ich użytkowania

Drzwi wykonane ze szkła wyposażone w okucia do drzwi szklanych prezentują się niezwykle efektownie. Wiele osób obawia się jednak, czy będą one bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Drzwi szklane nie muszą bowiem jedynie estetycznie się prezentować, ale przede wszystkim dawać nam komfort użytkowania oraz wysokie poczucie bezpieczeństwa.

Drzwi szklane i ich konstrukcja

Do produkcji drzwi ze szkła stosowane są specjalne szklane tafle, które charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością oraz specjalnym „zachowaniem” w przypadku stłuczenia. Dzięki temu drzwi szklane oferują wysoki poziom bezpieczeństwa oraz nie powodują ryzyka uszkodzenia ciała nawet w przypadku ich rozbicia.

Bezpieczne szkło laminowane

Bezpieczne szkło na drzwi uzyskuje się za pomocą laminowania. Metoda ta polega na łączeniu ze sobą dwóch lub więcej szklanych tafli bezbarwnego szkła typu float oraz folii PVB. Tak wykonana powierzchnia w przypadku uszkodzenia powoduje, że odłamki zostaną zatrzymane na swoim miejscu przez folię, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo drzwi.

Zaletą szkła laminowanego jest także możliwość jego dowolnej obróbki. Dzięki temu drzwi mogą posiadać matową powierzchnię oraz właściwości dźwiękoszczelne i antywłamaniowe. Metoda laminowania wykorzystywana jest także do produkcji witryn sklepowych, szklanych balustrad, schodów oraz fototapet.

Drzwi szklane a bezpieczeństwo ich użytkowania

Hartowanie szkła dla jego większej wytrzymałości

Kolejną metodą zabezpieczania szklanej powierzchni jest jej poddanie hartowaniu. Wykonuje się je poprzez poddanie szkła działaniu wysokiej temperatury ok. 700 stopni Celsjusza. Następnie szkło jest schładzane strumieniami zimnego powietrza, dzięki czemu uzyskuje się materiał o dużej wytrzymałości mechanicznej. W przypadku stłuczenia szkła, jego poszczególne fragmenty będą posiadały zaokrąglone krawędzie, co minimalizuje ryzyko zranienia.

W przypadku hartowania szkła istotne jest to, że wszelkie prace wykończeniowe muszą być wykonane przed zabiegiem. Szkło hartowane jest wykorzystywane do tworzenia przeszklonych pasaży, fasad budowli, produkcji mebli ze szkła, kabin prysznicowych oraz szklanych dachów.

Bezpieczne szkło zbrojone

Bezpieczne szkło to także szkło zbrojone. Jest ono wytwarzane z przezroczystego szkła, w którym zatopiona jest stalowa siatka o kwadratowych oczkach. Tak przygotowane szkło jest odporne na wysokie i niskie temperatury, ogień oraz uszkodzenia mechaniczne. W przypadku jego stłuczenia odłamki zatrzymywane są na siatce, co również pozytywnie wpływa na jego bezpieczeństwo.

Szkło zbrojone swoje zastosowanie znalazło przede wszystkim w miejscach, w których istnieje ryzyko wystąpienia pożaru. Często wykorzystywane jest m. in. do produkcji drzwi oraz okien antywłamaniowych.

Kiedy warto zdecydować się na szklane drzwi?

Drzwi szklane doskonale sprawdzą się w przypadku ciemnych pomieszczeń pozbawionych okien. Ich wykorzystanie pozwala bowiem optycznie powiększyć oraz rozświetlić pomieszczenie. Aktualnie dostępne w sprzedaży drzwi i okucia do drzwi szklanych charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością, dzięki czemu oferują bezpieczeństwo użytkowania. Ich unikalne właściwości sprawiają, że nowoczesne drzwi szklane ze względu na wysoką odporność mechaniczną to także dobry wybór do domów, w których mieszkają małe dzieci.

 

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.