Wybór pokrycia dla swojego dachu – na co zwrócić uwagę?
Pokrycie dachowe jest często naszym największym dylematem, jeżeli mówimy oczywiście o budowie domu. Z pozoru wydawać się może, że na decyzję w tej kwestii mamy wiele czasu, gdyż do tego momentu czeka nas stawianie od podstaw całego domu. Niestety, na materiał, z którego pokrycie ma być zrobione, będziemy musieli zdecydować się już przed powstaniem całej więźby dachowej.
Spowodowane jest to głównie ciężarem poszczególnych pokryć. Niektóre osłony naszego dachu wymagają wzmacniania konstrukcji dachu, inne tego od nas nie oczekują. Zakładając jednak, że nasz dom w projekcie jest przygotowany pod zakrycie go najcięższym asortymentem, możemy śmiało zacząć zastanawiać się, co wybrać, gdyż wybór nie jest mały.
Pokrycia ceramiczne i betonowe
Pokrycia stworzone z tych materiałów stosuje się już od setek lat. Dachówki z betonu czy ceramiki widnieją często na starych budynkach starówek. Oznacza to jedynie to, że charakteryzuje je znakomita żywotność. Mówi się, że pozostawione na dachu dachówki zarówno z jednego, jak i drugiego materiału, pozbawione wszelakich renowacji, są w stanie wytrzymać około sto lat. Jest to argument zachęcający do kupna, jednak należy zwrócić uwagę również na cenę.
Te pokrycia charakteryzują się stosunkowo wysokimi kosztami. Kosztuje nie tylko sam materiał, ale również jego mało wygodny transport i trudny montaż. Co więcej, w przypadku dachu o wielu spadach i skosach, można mieć mały problem z docinaniem odpowiednich kawałków. Z zalet tych dachówek można wymienić jeszcze dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. W przypadku domu z poddaszem mieszkalnym jest to rozsądny wybór.
Pokrycia z blachy
W tym temacie można się sporo rozpisać. Najpopularniejszym rodzajem pokryć z tego materiału jest oczywiście blachodachówka. W porównaniu do poprzedników, ta jest sporo tańsza. Koszty montażu oraz transportu są również dużo niższe, gdyż pokrycia te przybywają do nas w formie arkuszy na zwykłych paletach euro. Firmy zajmujące się kładzeniem pokryć posiadają specjalne piłki, którymi bezproblemowo podcinają pokrycia na nawet najtrudniejsze kształty.
W kwestii żywotności można powiedzieć tyle, że nie przebija ona tej, którą oferuje dachówka ceramiczna, ale z niektórych informacji wynika, że może ona przetrwać nawet około sześćdziesiąt lat. Blachy te poprzez wiele procesów w czasie produkcji są oczywiście odporne na korozję i inne, niekorzystne warunki atmosferyczne. Te same właściwości oferuje nam również tania blacha trapezowa czy również tania, ale i coraz modniejsza blacha płaska. Dodatkowo, każdy rodzaj posiada wiele kształtów i wariantów kolorystycznych, co sprawia, że będziemy mogli dobrać barwę pasującą do każdego koloru domu.
Pokrycia bitumiczne
W tym przypadku również posiadamy kilka możliwości odnośnie kształtu. Pokrycia bitumiczne do niedawna kojarzyły się tylko i wyłącznie z domkami letniskowymi czy altanami. Stereotyp ten przechodzi jednak do lamusa, gdyż coraz częściej stosuje się je nawet na wielkopowierzchniowych domach rodzinnych.
W ofertach sklepów napotkać możemy się na dachówkę bitumiczną, gonty, panele czy nawet matę. Co ciekawsze, pokrycia te nie wymagają żadnego wzmacniania więźby, są lekkie oraz odporne na wszystkie czynniki atmosferyczne.
Autor
Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.
Osiągnięcia
- Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
- Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę
Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.
Kontakt
Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.