Czyszczenie tapicerki - co jest ważne?

Salon to przestrzeń do relaksu, spędzania czasu z rodziną jak również do przyjmowania gości. Ma być więc jednocześnie wygodny, komfortowy jak również pełnić funkcję reprezentacyjną, ponieważ stanowi swojego rodzaju wizytówkę domu.

Znakomicie będą się w nim prezentować meble tapicerowane — sofy, fotele czy narożniki (w niektórych rejonach Polski zwane też rogówkami). Niestety, takie meble mogą łatwo ulec zabrudzeniu, szczególnie jeżeli mamy dzieciaki bądź w domu są zwierzęta. Jak wyczyścić tapicerkę i jednocześnie jej nie zniszczyć?

Czyszczenie samodzielne czy zlecenie prania tapicerki profesjonalistom?

Czyszczenie tapicerki - co jest ważne?

Zaznaczymy, że wcale nie musisz podejmować się tego zadania samodzielnie. Możesz powierzyć je fachowcom, których z łatwością znajdziesz w Internecie, wpisując np. pranie tapicerki kraków lub inne miasto, w zależności od Twojej lokalizacji. Firmy takie wykonują swoje usługi nie tylko na miejscu, w zakładzie, ale również z dojazdem do klienta — więc nie musisz zastanawiać się jak dostarczyć dużą, ciężką sofę do czyszczenia. 

W skutecznym usuwaniu plam i odświeżaniu tapicerki, istotny jest dobór odpowiednich środków, a te z kolei uzależnione są od rodzaju obicia. Nieco inaczej należy czyścić tapicerkę typu plusz, a inaczej tapicerkę materiałową czy wykonaną ze skóry ekologicznej. Zastosowanie nieodpowiedniego preparatu, może poskutkować nie tylko tym, że plama pozostanie na swoim miejscu, ale i dodatkowym pogorszeniem stanu tapicerki, czyli odbarwieniami, rozprzestrzenieniem plamy, a nawet uszkodzeniem struktury materiału. 

Nie bez znaczenia jest również rodzaj zabrudzenia — postępowanie przy plamach np. z wina różni się od postępowania w przypadku plam tłustych. 

Przy czyszczeniu należy uważać, aby nadmiernie nie namaczać mebla, ponieważ może to zaowocować nieestetycznymi zaciekami, oraz nie trzeć zbyt mocno, aby nie doprowadzić do wytarcia się obicia w danym miejscu. 

Jak widać, czyszczenie mebli tapicerowanych może być bardzo złożoną sprawą, nawet obarczoną pewnym ryzykiem. Dlatego, coraz więcej osób rezygnuje z domowych sposobów czyszczenia i zwraca się do firm specjalistycznych (wyszukując w Google m.in. po frazie pranie tapicerki kraków), które dysponują nie tylko rozbudowaną wiedzą w temacie, ale też skutecznymi, bezpiecznymi preparatami oraz profesjonalnym sprzętem. 

Postaw na tkaniny obiciowe łatwe w czyszczeniu

Producenci tkanin obiciowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, opracowując tapicerki plamoodporne, łatwe w czyszczeniu. Dlatego też, wybierając meble tapicerowane, warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału i jego właściwości. Niestety, nawet w przypadku takich tkanin, nie wszystkie rodzaje plam będą łatwe do usunięcia, jednak zasadniczo liczy się czas. Gdy np. dzieciaki rozleją coś na salonową sofę, należy jak najszybciej wstępnie zaprać plamę, aby nie zdążyła się ona utrwalić. Sprawdzonym sposobem na radzenie sobie z plamami tłustymi jest posypanie ich mąką ziemniaczaną, która to dzięki swoim właściwościom wchłonie część substancji. Po pewnym czasie mąkę należy usunąć przy pomocy zmiotki, a powierzchnię przetrzeć miękką, zwilżoną ściereczką. 

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.