Nietypowe odmiany taśm klejących – jakie wyróżniamy?

Mogłoby się wydawać, że taśma jest wyłącznie standardowym artykułem klejącym, używanym do błahych celów. Spora część osób uważa nawet, że różnorodność w odmianach tego typu asortymentu w ogóle nie istnieje, a jeśli już, to nie jest absolutnie potrzebna. Sytuacja wygląda jednak gorzej w momencie, w którym chcąc skleić taśmą kartonowe pudełko, klej w ogóle nie przyczepia się do podłoża.

Oprócz popularnych taśm o nośnikach foliowych, papierowych czy nawet dobrze znanych Duct Tape, wyróżnia się jeszcze niecodzienne odmiany. Wbrew pozorom, wszystkich używa się stosunkowo często.

Uszczelniacze i izolatory

W teorii, taśma klejąca ma służyć do łączenia różnych elementów. Mało kto powiedziałby, że jej zadaniem w niektórych przypadkach jest uszczelnianie. W tym natomiast świetnie spisuje się taśma butylowa. Artykuł posiadający nośnik z folii aluminiowej zmieszanej z masą butylową, daje niesamowity efekt izolujący i nie przepuszcza nawet najmniejszych cząsteczek jakiejkolwiek substancji.

Świetnie spisuje się w kontekście zabezpieczania zadaszeń, kominów czy okien. Ponadto, jego zadaniem jest również naprawa jachtów czy kamperów. Sporą zaletą taśm butylowych odznacza się nietracenie właściwości na skutek warunków atmosferycznych. Uszczelniacze te mogą pracować zarówno w bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach. Niestraszny mu deszcz, śnieg ani upał.

Artykułem o równie szerokim zastosowaniu uszczelniającym może być taśma piankowa. Jej z kolei używa się w nieco mniej skomplikowanych i łagodniejszych przypadkach. Mogą one stanowić uszczelnienie i wygłuszenie chociażby w oknach PCV.

Nietypowe odmiany taśm klejących – jakie wyróżniamy?

Odblaski i znaki ostrzegawcze

Każdy kierowca drogowy niejednokrotnie spotkał się z pewnymi zmianami na drodze. Mogły być spowodowane pracami drogowymi, wypadkiem czy zmianą organizacji ruchu. Infrastruktura drogowa musi być zawsze dokładnie oznakowana i w pełni zrozumiała dla każdego kierowcy. Z tego względu, w ramach poprawy widoczności niektórych elementów stosuje się taśmy odblaskowe. Przeważnie mają one kolor żółto czarny, choć zdarzają się również odmiany czerwone i szare.

Oczywiście, możliwe jest również znakowanie nimi pojazdów w ramach poprawy widoczności. Plusem takich taśm jest niepozostawianie śladu kleju po odlepieniu od podłoża, a zarazem bardzo duża przyczepność i trwałość. Takie taśmy mogą służyć chociażby do anulowania znaków drogowych.

Artykuły dekarskie

Nie da się ukryć, że taśma dekarska jest bez wątpienia potrzebnym, ale mało intuicyjnym artykułem. Rzadko kiedy taki asortyment przyrównuje się w ogóle do taśm. W końcu, jak powiedzieliśmy na wstępie, te kojarzone są przeważnie z błahymi rozwiązaniami. Niemniej jednak, w przypadku rozszczelnień w membranie dachowej, taka taśma jest jedynym rozwiązaniem i doskonale uzupełni lukę, powstałą w dachu.

Taśmy te są bardzo trwałe i posiadają wysoką przyczepność. Również można wrzucić je do kategorii uszczelniaczy, gdyż odpowiadają za nieprzepuszczanie wody do wnętrza domu. Jej kluczową cechą, oprócz odporności na zmienne temperatury jest niepodleganie promieniowaniu UV.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.