Jak mądrze oszczędzać podczas budowy domu?

Budowa domu to proces wymagający czasu i sporych nakładów finansowych, trudno dziwić się więc, że osoby, które się na nią decydują, wielokrotnie zastanawiają się nad tym, jakie kroki podejmować, aby zaoszczędzić jak najwięcej gotówki. Jak zatem obniżyć koszty budowy domu, a jednocześnie nie obawiać się, że wpływie to niekorzystnie na jakość prac budowlanych i późniejszy komfort samych domowników?

Co do zasady, im prostszy jest projekt domu, z tym mniejszym kosztem należy się liczyć, gdy przystępujemy do jego realizacji. Jeśli więc planujemy budowę dwuspadowego dachu możemy mieć pewność, że będzie ona relatywnie tania, a jednocześnie mniej wymagająca, co wpłynie również na koszt związany z samym wykonawstwem.

Wykonanie dachu

Koszt budowy dachu można też obniżyć w odpowiedni sposób wybierając dachówki. Warto więc pamiętać o tym, że te, które są wykonane z betonu, są znacznie tańsze niż dachówki ceramiczne. Co ważne, nie mówimy tu o różnicy w cenie, która wynika z jakości, ale o tej, na jaką składa się sama specyfika produkcji. Dachówki betonowe odznaczają się trwałością i wytrzymałością, są przy tym nawet bardziej wartościowe od ceramicznych, jeśli zależy nam na odpowiednim zabezpieczeniu akustycznym. Jeśli zastanawiamy się nad obniżeniem kosztów, jakie generuje budowa dachu, pamiętajmy również o tym, że pewne znaczenie ma to, na jaki kolor się zdecydowaliśmy. Różnice cenowe nie są przesadnie duże, zyskują jednak na znaczeniu, gdy mówimy o dużych powierzchniach.

Jak mądrze oszczędzać podczas budowy domu?

Projekt budowy

Oszczędności mogą się jednak pojawić już na etapie wchodzenia w posiadanie projektu budowlanego. Błędem wielu osób jest kierowanie się w tym przypadku chwilowym kaprysem, choć tak naprawdę kluczowe znaczenie wydają się mieć przede wszystkim nasze własne potrzeby oraz potrzeby zgłaszane przez pozostałych domowników. Nie warto też wybierać bez analizy projektów drogich domów, już na etapie budowy istnieje bowiem ryzyko tego, że zaczniemy ich żałować.

Dodatkowe pomieszczenia

Jeśli liczą się dla nas przede wszystkim względy ekonomiczne, zastanówmy się nad tym czy rzeczywiście jest nam potrzebna piwnica, kilka łazienek oraz oryginalna więźba dachowa. Oczywiście, zakup projektu jest znacznie tańszy niż przygotowanie go przez specjalistów na nasze indywidualne zamówienie.

Tu z pomocą przychodzą nam zresztą sami inwestorzy, liczba projektów gotowych jest bowiem na tyle duża, że bez problemu jesteśmy w stanie znaleźć taki, o którym wiadomo, że będzie spełniał nasze oczekiwania. Jeszcze przed zakupem dobrze zastanowić się też, na ile adekwatna do rzeczywistych wydatków jest kwota podana w kosztorysie. Wymaga to starannego przygotowania, mówimy jednak o naszych pieniądzach i już choćby dlatego warto podejmować tego rodzaju wysiłki.

Kształt domu

Oszczędności dotyczą również kształtu oraz bryły budynku, jeśli więc chcemy minimalizować koszty, najlepszym rozwiązaniem okaże się z pewnością dom parterowy z poddaszem o charakterze użytkowym. To właśnie on ma najlepszy stosunek długości ścian do powierzchni, im bardziej jest przy tym zbliżony do kwadratu – tym lepiej. Oczywiście, budowanie za wszelką cenę niewielkiego domu, wcale nie jest najlepszym pomysłem. Znacznie lepiej jest zrezygnować z piwnicy.

Jak mądrze oszczędzać podczas budowy domu?

Okna

Już na etapie wybierania projektu powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką przewiduje on liczbę okien i jaka powinna być ich wielkość. Elewacja wyposażona w duże okna jest szczególnie pożądana, nie można bowiem zaprzeczyć, że wygląda ładnie i nowocześnie. Niestety, generuje również większe koszty, co w ogólnym rozrachunku może mieć decydujące znaczenie. Okna będą też tańsze, jeśli zdecydujemy się na montaż przynajmniej kilku pozbawionych funkcji ich otwierania.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.