Poprawna hydroizolacja łazienki krok po kroku
Hydroizolacja to zabezpieczenie, które powinno pojawić się w miejscach narażonych na dużą wilgoć takich, jak łazienka, pralnia lub suszarnia. Nieustanne działanie wody na powiedzeniach na to narażonych, może prowadzić do uszkodzenia ścian, konstrukcji, zalania sąsiadów, a znikomy dostęp do światła dziennego i stała wilgoć, będą sprzyjały rozwojowi grzybów i pleśni.
Działanie hydroizolacji opiera się na wytworzeniu powłoki zapobiegającej wchłanianiu wilgoci w ściany lub podłogi. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza kluczowe miejsca w pomieszczeniach np. rogi pod prysznicem, przestrzeń przy pralce lub ściany stykająca się z umywalką.
Przygotowanie
Do prawidłowego wykonania hydroizolacji, należy przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Potrzebne będzie: kołnierz uszczelniający i taśma uszczelniająca, folia w płynie, grunt oraz zaprawa wyrównująca, gdyby w trakcie prac pojawiła się potrzeba jej wykorzystania dla efektywniejszego oraz estetyczniejszego rezultatu.
4 proste kroki do poprawnie wykonanej hydroizolacji
Na samym początku podłoże, na którym będzie wykonywana hydroizolacja, powinno być dokładnie oczyszczone. Należy usunąć wszelkie luźne elementy, a ewentualne ubytki uzupełnić zaprawą.
Następnie minimum dwie warstwy gruntu powinny być nałożone na oczyszczoną powierzchnię, z dużą skrupulatnością tak, aby żadne miejsce nie zostało pominięte. Warstwy należy nakładać w odstępach 1-2 godziny.
Taśmy i kołnierze uszczelniające służą do zabezpieczenia styków ścian z podłogą, narożników i okolic instalacji. Do ich odpowiedniego przyklejenia stosuje się gotową folię w płynie, którą nanosi się w miejsce, do którego taśma ma zostać przyklejona, a później pokryć ją następną warstwą folii.
Na koniec wałkiem lub pędzlem malarskim należy nałożyć folię na całe podłoże. Zaleca się stosowanie dwóch warstw, a dla uzyskania jeszcze większego efektu - nakładanych prostopadle względem siebie, z czego pierwsza musi zostać mocno wtarta.
Pielęgnacja hydroizolacji
Hydroizolacja to jeden z wielu etapów pojawiających się w trakcie remontu łazienki, dlatego warto zadbać o jej stan w trakcie kolejnych prac. Uszkodzenie szczelnej powłoki będzie w przyszłości skutkowało pojawieniem się problemów z gromadzącą się wilgocią w łazience.