Do czego służą materiały ścierne i jak je dobierać?

Materiały ścierne to szeroka grupa akcesoriów budowlanych, które mają równie rozległe zastosowanie. Są wykorzystywane głównie do wygładzania i szlifowania różnego rodzaju powierzchni, począwszy od drewna, poprzez metale, a kończąc na tworzywach sztucznych, ceramice i szkle. Materiały ścierne mogą być wykorzystywane samodzielnie, jak i stanowić jedną z części składowych elektronarzędzi. Są niezbędnym elementem wyposażenia domowego warsztatu, placu budowy, a także przedsiębiorstwa z branży przemysłowej.
Rodzaje i budowa materiałów ściernych
Materiały ścierne są wykorzystywane w różnego rodzaju narzędziach. Możemy podzielić je zasadniczo na dwie kategorie – narzędzia nasypowe i narzędzia spojone. Obie posiadają inną budowę oraz przeznaczenie użytkowe. Narzędzia nasypowe dysponują ziarnami ściernymi zamocowanymi do powierzchni za pomocą specjalnego kleju. Ich podłoże najczęściej stanowi papier lub tkanina, czasami wykorzystywane są również fibry i tkaniny ścierne. Narzędzia ścierne nasypowe kupimy pod postacią m. in. arkuszy, rolek, taśm, krążków oraz tarcz.
Narzędzia ścierne spojone to z kolei akcesoria, w których klej mocujący ziarna ścierne jest zastępowany przez spoiwo ceramiczne, żywiczne, gumowe lub magnetyzowane. Do najpopularniejszych narzędzi tego typu zaliczają się m. in. pilniki, osełki, ściernice, kształtki druty oraz taśmy metalowe z warstwą diamentową. Narzędzia ścierne tego typu są najczęściej wykorzystywane w elektronarzędziach, np. we szlifierkach. Wszystkie materiały ścierne posiadają jednakowe przeznaczenie – ich zadaniem jest szlifowanie i wygładzanie powierzchni poddawanych obróbce. Doskonale sprawdzają się przy pracy z takimi materiałami, jak chociażby drewno, metale, tworzywa sztuczne oraz szkło.
Zastosowanie narzędzi i materiałów ściernych
Materiały ścierne mają bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystuje się je we właściwie każdej dziedzinie przemysłu. Przydają się także w codziennym życiu m. in. przy drobnych pracach budowlanych i remontowych, renowacji mebli czy majsterkowania. Wybór konkretnego narzędzia musi być dokonany na bazie konkretnego zadania – należy je dopasować zarówno do rodzaju szlifowanej powierzchni, jak i efektów jakie chcemy osiągnąć. Narzędzia nasypowe najlepiej sprawdzają się do szlifowania powierzchni drewnianych, metalowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych.
Materiały ścierne obecne w narzędziach spojonych najlepiej nadają się natomiast do prowadzenia bardziej wymagających prac, do których należy obróbka twardych powierzchni. Ich wybór poleca się szczególnie do szlifowania i wygładzania powierzchni betonowych, kamiennych, ceramicznych, aluminiowych czy wykonanych na bazie twardych tworzyw sztucznych. Dla uzyskania najlepszych efektów, materiały ścierne są umieszczane w elektronarzędziach, których użycie pozwala nie tylko uzyskać lepsze rezultaty pracy, ale także przyspieszyć jej wykonywanie. Obsługa elektronarzędzi wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, przydają się także dodatkowe akcesoria (np. gogle i rękawice ochronne), które zwiększają komfort i bezpieczeństwo prowadzonych robót.
