Jak osuszyć budynek

Problem z pojawiającą się w mieszkaniu wilgocią, może wpłynąć nie tylko na jego estetykę, jak również znacząco pogorszyć stan zdrowia mieszkańców i uszkodzić konstrukcję budynku. W przypadku, gdy w pomieszczeniach pojawiają się źródła wilgoci, warto rozpocząć osuszanie budynku, aby zatrzymać proces niszczący konstrukcję.

Uszkodzenia ścian, fundamentów i podłóg

Jeśli działanie wilgoci jest długotrwałe, to rośnie ryzyko znacznego uszkodzenia powłoki ścian, podłóg, czy tez fundamentów. Najczęstszą przyczyną powstawania wilgoci w budynku, jest niewystarczająca wentylacja. Jeśli w wyniku codziennego funkcjonowania, wilgoć pojawia się w kuchni, łazience lub miejscach, gdzie para wodna jest efektem stałych, powtarzających się czynności, będzie to oznaczać problem z cyrkulacją powietrza w budynku. W przypadku, gdy wilgoć nie jest prawidłowo odprowadzana, to w naturalny sposób skrapla się na ścianach, podłogach, oraz wszędzie tam, gdzie nie dochodzi do wymiany powietrza.

Jak osuszyć budynek

Standardowa wentylacja, która jest zastosowana w większości budynków, opiera się na grawitacji. Jest zatem bardzo ważne, aby była ona sprawna. Dodatkowym źródłem powstawania wilgoci, jest chęć zatrzymania ciepła w pomieszczeniach, poprzez brak ich wietrzenia lub niedostateczne dogrzanie. Kolejną przyczyną zawilgocenia budynku, mogą być źle przygotowane fundamenty, które w wyniku działania wód gruntowych są stale wilgotne. Konieczne w tym wypadku może okazać się nie tylko gruntowne osuszenie fundamentów, jak również zamontowanie odpowiedniej izolacji. Problem ze źle zaizolowanymi fundamentami, bardzo często dotyczy starych budynków, których podpiwniczenie lub osadzenie, było źle wykonane lub uległo zniszczeniu.

Osuszanie sposobem na wilgoć

Osuszenie budynku jest bardzo istotne dla jego konstrukcji, bowiem zarówno ściany jak i podłoże narażone na stałą wilgoć, są przyczyną rozrostu grzybów i pleśni, która w efekcie może prowadzić do zniszczenia poszczególnych elementów nośnych budynku. Nie zapominajmy także o tym, że stały kontakt z grzybami i pleśnią, jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia mieszkańców. W sytuacji, gdy efekt zawilgocenia został zauważony, należy jak najszybciej wyeliminować przyczynę jej powstawania i osuszyć pomieszczenia. Istnieje także wiele środków chemicznych, redukujących skutki wilgoci i całkowicie ją powstrzymujących.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.