Farby i malowanie wnętrz – najważniejsze wiadomości

Istnieje kilka rodzajów farb. Farby silikonowe można wykorzystywać w salonie, przedpokoju i w innych pomieszczeniach. Cechują się one hydrofobowością, a to znaczy, że dzięki nim woda nie przedostaje do murów, za to spływa po powłoce malarskiej. Wbrew pozorom ściana pokryta silikonem oddycha – to dlatego, że farba jest mikroporowata, co umożliwia wymianę pary wodnej z atmosferą.

Farby silikatowe są paroprzepuszczalne i nie tak łatwo je zabrudzić. Jednak zanim się je kupi, trzeba się dobrze zastanowić, ponieważ po ich użyciu następuje bardzo silna reakcja chemiczna. Umożliwia ona łączenie z powierzchnią ścian. Skutkuje to tym, że w przypadku, gdy chce się je usunąć, trzeba usunąć też całą pierwszą warstwę ściany.

Przygotowanie do malowania

Przed podjęciem malowania, trzeba wyznaczyć sobie cel, czyli określić, jaki ma być efekt. W dalszej kolejności trzeba przygotować ściany do malowania. Zawiera to w sobie: wyrównanie ich powierzchni, wyczyszczenie, usunięcie rys. To ważne, bo bez tego farba nie poradzi sobie ze zmianą wyglądu ściany i efekt pracy nie będzie taki, na jakim nam zależało.

Jeśli ściana stanowi nowe podłoże, to wystarczy przygotować ją przez zagruntowanie uniwersalnym gruntem. Sprawi to, że chłonność będzie na odpowiednim poziomie. Zapewni to w późniejszych etapach lepsze wchłanianie się farby, a co za tym idzie powierzchnię ściany, która będzie miała jednolity kolor i odpowiedni odcień.

Farby i malowanie wnętrz – najważniejsze wiadomości

Trzeba też wiedzieć, że jeśli tynk jest nowy, to można go malować dopiero po trzech tygodniach od zakończenia nad nim prac. Innym rodzajem jest tynk suchy, który nie wymaga tak długiego czekania i pozwoli szybciej wykonać wszystkie prace.

W przypadku, gdy podłoże jest stare, sytuacja jest nieco inna. Tutaj trzeba zdecydowanie zacząć od zrobienia porządku na ścianach i pozbyć się popękanych, łuszczących się i odpadających kawałków tynku. Jeśli się tego nie zrobi, to późniejsza warstwa nowej farby i tak odpadnie.

Tę łuszczącą się, starą farbę trzeba usunąć za pomocą szpachelki albo szlifierki kątowej. Kolejnym etapem jest odpylenie i zagruntowanie powierzchni. W przypadku, gdy całe ściany mają na sobie odstające kawałki tynku, to takie elementy trzeba bezwzględnie usunąć, a w ten sposób zniszczone miejsca pokryć zaprawą naprawczą. Tak samo postępowanie wygląda, gdy na ścianach są głębokie rysy. Rysy należy wypełnić zaprawą i wyrównać. Dopiero kiedy ściany są tak przygotowane, można zacząć malować.

Farby i malowanie wnętrz – najważniejsze wiadomości

Wybór gruntu

Rynek udostępnia kilka rodzajów gruntów, dlatego wybór jest szeroki.

Substancje gruntujące sprawiają, że jakość podłoża staje się lepsza i ich wykończenie jest łatwiejsze. Preparat gruntujący wnika w strukturę ściany i umacnia ją, nadaje chłonność i przyczepność. Grunty można stosować przed malowaniem, przed nakładaniem gładzi gipsowych, przed ułożeniem glazury czy płyt kartonowo-gipsowych. Dzięki nim nałożona na ścianę nowa powierzchnia nie będzie odstawać.

Nie wszystkie preparaty gruntujące są takie same. Podstawowa różnica między nimi polega na głębokości, na jakiej działają. Są takie, które działają jedynie na nawierzchnię i wiążą ją, nadając odpowiednią chłonność, a są i takie, które wnikają głęboko i wzmacniają strukturę materiału. Tych drugich używa się zwykle, kiedy następnie nakłada się grube warstwy nowych materiałów. Z wyglądu są one płynem o nieprzejrzystej strukturze, są też lekko gęste. Grunty nawierzchniowe nakłada się przed malowaniem – są mlecznobiałe. Mają wiele rodzajów. Ich ceny są różne (niższe i wyższe), ale trzeba pamiętać, że nie warto na nich oszczędzać.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.