Jak wybrać dobrą farbę do łazienki?

Łazienki bardzo często sprawiają wrażenie pomieszczeń pomalowanych bez należytej staranności. W zdecydowanej większości przypadków nie wynika to jednak z niefrasobliwości osób decydujących się na taki krok, ale z braku wiedzy na temat samego malowania.

Jeśli zatem ściany w łazience mają się nam podobać również po wielu latach, powinniśmy bazować nie tylko na ciekawym doborze koloru, ale i na farbach, które będą odpowiadać specyficznym warunkom, jakie panują w tego rodzaju pomieszczeniu. Łazienki mają do spełnienia specyficzne, jedyne w swoim rodzaju funkcje, należy więc liczyć się z tym, że również ich ściany będą narażone na kontakt z wodą i parą wodną – nie tylko częsty, ale i wyjątkowo intensywny.

Jeśli więc farba ma być niezawodna, powinniśmy zwracać uwagę zarówno na charakterystyczne dla niej parametry, jak i na jej skład. Obecnie nie mamy powodów do niezadowolenia, mamy bowiem do czynienia z szeroką gamą produktów sprawiających, że pomieszczenie będzie odnowione nie tylko szybko, ale i niedrogo.

Jak wybrać dobrą farbę do łazienki?

Farba do łazienki

Pierwszym krokiem powinno być zatem znalezienie emulsji, które są przeznaczone właśnie do malowania łazienek. Ich producenci doskonale zdają sobie sprawę z naszych potrzeb, nie powinno więc dziwić nas to, że wspomniane rozwiązania są też oznakowane w czytelny sposób. W zdecydowanej większości przypadków nazwa nie jest zresztą jedynym wyróżnikiem, a jedną z zalet farb tego typu jest charakterystyczna dla nich odporność na to, jak działa para wodna. Farby przeznaczone do malowania łazienki często zwracają na siebie uwagę również dlatego, że w ich skład wchodzą domieszki tych substancji, które zapobiegają rozwojowi pleśni oraz grzybów. Są też bardziej niż inne odporne na szorowanie i to nawet wówczas, gdy zdecydujemy się na użycie w tym celu detergentów.

Właściwości farby

Inną cechą farb łazienkowych uzasadniającą zainteresowanie nimi jest relatywnie niska nasiąkliwość, widoczne ślady i zacieki nie pojawiają się więc nawet wtedy, gdy dojdzie do zalania. Oczywiście, największy wybór dotyczy wyrobów epoksydowych i emulsyjnych, a rozwiązania, z którymi mamy do czynienia analizując rynek są z roku na rok coraz wydajniejsze. Dziś mamy do czynienia między innymi z farbami ze specjalnymi ceramicznymi kuleczkami w wersji mikro, dzięki czemu powierzchnie pomalowane za ich pośrednictwem można czyścić z jeszcze większą łatwością niż dotychczas.

Jak wybrać dobrą farbę do łazienki?

Poprawny wybór farby

Ciekawym rozwiązaniem są też farby z domieszką srebra. Nie można nie dostrzec tego, że ich znakiem rozpoznawczym jest dość wysoki koszt, są to jednak również farby przyjazne alergikom i wrogie grzybom, które często pojawiają się w łazienkach. Jeszcze nie tak dawno znalezienie dobrej farby do łazienki było dość skomplikowane, teraz mamy jednak do czynienia z bogatym wyborem, a co za tym idzie, farby możemy kupić w dokładnie takim kolorze, jaki nam najbardziej odpowiada.

Tylko od nas zależy też to, czy w naszej łazience pojawi się ich wersja błyszcząca, czy też wersja matowa lub satynowa. Tu warto dodać, że im jaśniejszy jest kolor, tym lepiej, będzie on bowiem lepiej znosił szorowanie, którego często nie daje się uniknąć. Jeśli wybieramy farby do sufitów musimy mieć dodatkowo na uwadze to, że jest on często powierzchnią wilgotną, a co za tym idzie, najlepszym rozwiązaniem okazują się w jego przypadku farby o właściwościach przeciwgrzybicznych.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.