Malowanie wewnątrz budynku

Malowanie ścian to jedna z istotniejszych prac wykończeniowych w nowym domu, a także po remoncie. Żeby efekt zachwycał i utrzymywał się jak najdłużej, warto poświęcić nieco czasu na rozeznanie się w produktach dostępnych na rynku i dokonanie wyboru.

Grunty – jak wybrać odpowiedni?

Pierwszą kluczową kwestię stanowi dobór gruntu. To właśnie dzięki niemu farba położona na ścianie będzie się na niej trzymała. O trwałości i działaniu decydują substancje wiążące. Grunt akrylowy można z powodzeniem nałożyć na każdą powierzchnię, łącznie z drewnem. Sprawdza się dobrze jako warstwa gruntowa na starej farbie, czyli podczas remontów mających na celu odświeżenie wnętrz. Schnie bardzo szybko, bo jedynie kilka godzin. Warto jednak pamiętać, że pomieszczenie musi być suche.

Otwarte pomieszczenia, gdzie występuje spora cyrkulacja powietrza, mogą być malowane gruntem poliwinylowym. Ich ogromną zaletą jest szybkie schnięcie, jednak w zamkniętych pomieszczeniach uwalniają toksyczne składniki. Podobnie jest z przeznaczonymi tylko do zewnętrznych ścian gruntami chloro-winylowymi, które kładzie się na tynkowane cegły. Z kolei powierzchnie metalowe i drewniane najlepiej współgrają z gruntami fenolowymi. Ich użytkownicy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość na kilkunastogodzinny okres wysychania.

Malowanie wewnątrz budynku

Dobór odcienia – na co warto zwrócić uwagę w sklepie?

Podstawową zasadą wyboru farby jest oglądanie jej w dziennym świetle. Wewnątrz sklepu bardzo rzadko panuje oświetlenie, które przypomina naturalne warunki. Dlatego właśnie farba, która była piękna w sklepie, może okazać się na ścianie przeciętna, lub zupełnie nietrafiona. Problematyczną kwestie stanowi dobieranie farb przez internet. Symulatory malowania są bardzo wygodne, podobnie jak zamówienie kuriera z farbą w miejsce wycieczki do marketu budowlanego. Jednak ustawienia monitora bardzo często zmieniają rzeczywiste odcienie. Idealną sytuacją jest możliwość zamówienia niedrogich, małych próbek kilku upatrzonych farb.

Ścianę można pomalować na małym jej fragmencie i porównać wybrane odcienie w takiej formie, w jakiej będą się prezentowały po remoncie. To równie ważne, jak wybór odpowiedniego gruntu i zabiegów konserwacyjnych przeprowadzanych przed malowaniem. Farby do ścian są stosunkowo kosztowne, więc kupienie „w ciemno” kilku puszek bez upewnienia się, jak kolor wygląda w rzeczywistości, może okazać się bardzo złą inwestycją.

Malowanie wewnątrz budynku

Kolor, rzecz gustu

Wybór odpowiedniej barwy potrafi znacząco wpływać na samopoczucie. Przyjęło się uważać, że spokojne, stonowane odcienie, zwłaszcza koloru zielonego, uspokajają i ułatwiają relaks. Z kolei intensywne, ciepłe kolory kojarzą się ze słońcem, dodają energii, pobudzają. Salony zwykle są utrzymane w neutralnych, eleganckich brązach czy beżach, a kuchnie – urządzane jak najprzytulniej.

Ogólnie znana jest także zasada optycznego powiększania pomieszczeń przez jasne kolory i zmniejszania przez ciemne. Na tynkach strukturalnych każdy kolor wydaje się ciemniejszy, o czym warto pamiętać już na etapie wyboru farb. Te ogólne zasady nieco ułatwiają podjęcie decyzji, jednak nie są w żaden sposób wiążące – niektórych osób ciemne kolory wcale nie przygnębiają, inne z kolei nie przepadają za bielą czy klasycznym beżem.

Istnieje wiele rozmaitych sposobów, na które można łączyć kolory. Szczególnie dobrze prezentują się na przykład kolorowe aplikacje na białych ścianach, lub mieszane kolory – pasy w innych odcieniach, lub dwie ściany pomalowane na jeden kolor, a dwie pozostałe na inny. Coraz częściej farby łączy się z dekoracjami z drewna, ceramiki, metalu. Inspiracji warto szukać przede wszystkim na stronach poświęconych wystrojowi wnętrz, lub spytać znajomych o podobnym guście o radę. Czasami dobrym pomysłem okazuje się skorzystanie z pomocy dekoratora wnętrz.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.