Rodzaje farb emulsyjnych

Jeśli chodzi o farby emulsyjne, które będą służyć do malowania ścian i sufitów w pomieszczeniach to znajdziemy propozycje, które różnią się właściwościami oraz możliwym zastosowaniem. Farby emulsyjne to praktycznie zawsze wodne farby a to oznacza, że rozpuszczalnikiem dla nich jest woda.

Emulsyjne farby dość łatwo będzie się rozprowadzać, dobrze kryją oraz dobrze radzą sobie z wysychaniem. Takie farby do wnętrz dzieli się ze względu na to jakie spoiwa są tam zastosowane i mamy akrylowe, winylowe, lateksowe oraz lateksowo – akrylowe.

Akrylowe farby

Spoiwem jest tutaj żywica akrylowa. Farby tego typu charakteryzują się dobrym kryciem, tworzą gładką powłokę i będą również miały formę paroprzepuszczalną. Pasują one do czyszczenia, ale nie mogą być co do zasady szorowane. Taka farba charakteryzuje się tym, że ma lekki połysk a to sprawia, że będą na niej widoczne wszelkie niedoskonałości, nierówności podłoża.

Rodzaje farb emulsyjnych

Farby lateksowe

Te farby są produkowane z dodatkiem spoiwa kauczukowego. Elastyczne i dlatego będą dobrym wyborem na pracujące podłoża. Zaletą będzie to, że są paroprzepuszczalne, odporne na zmywanie i płowienie.

Lateksowe farby nadają się do pokrywania ścian w pomieszczeniach, które są wilgotne takie jak kuchnie czy łazienki a także o dużym natężeniu ruchu. Mają one krótki czas wysychania.

Rodzaje farb emulsyjnych

Farby winylowe

Jako spoiwo występuje tam polichlorek albo też polioctan winylu. Farby takie słabo będą przepuszczać parę wodę, szybko mogą się brudzić, ale będą się stosunkowo prosto zmywać. Farby winylowe będą pasować do pomieszczeń, które można również wietrzyć, ściany nie będą bowiem przepuszczać nadmiaru wilgoci.

Farby lateksowo-akrylowe

Można dzięki nim stworzyć sobie dobrze przygotowaną, elastyczną powłokę, która będzie szczególnie odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, nie będą przepuszczać pary wodnej. Poleca się je do łazienek oraz kuchni i pokojów dzieci., gdzie konieczne jest trwałe rozwiązanie.

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.