Jakie tapety wybrać?

Tapety różnią się kolorami i wzorami. Wybierając idealną tapetę koniecznie weź pod uwagę wzór, materiał, trwałość i cenę. Kiedyś tapetowano wszystkie ściany w pomieszczeniu. Teraz przyklejana jest do jednej ściany akcentującej. Pełni wtedy rolę dekoracyjną. Powinna mieć duży i wyraźny wzór. Standardowe tapety kupisz od ręki w sklepie, droższe rodzaje wykonywane są na indywidualne zamówienie.

 Jakie tapety wybrać?

O czym warto pamiętać, wybierając tapety?

Mamy dużą swobodę, jeśli chodzi o wybór motywów i kolorów. Nie musisz pamiętać o żadnych zasadach. Jednak wybierając rodzaj tapety pamiętaj, że istnieją pewne ograniczenia. Na przykład w łazienkach i kuchniach, narażonych na dużą ilość wilgoci, nie przyklejaj papierowych tapet. Doskonale sprawdzą się natomiast zmywalne tapety winylowe. Do starych, niekoniecznie równych i gładkich ścian przyklejaj grube tapety z wyrazistym wyborem. Gładka i cienka tapeta nie jest dobrym rozwiązaniem. Na sposób przyklejania tapety na ścianę wpływa rodzaj tapety. W przypadku fizelinowych klej nałóż tylko na ścianę. Natomiast papierowe nasącz klejem, zanim je przykleisz.

 Jakie tapety wybrać?

Rodzaje tapet

Tapety papierowe są popularne, proste i dość tanie. Wybór jest ogromny. Zazwyczaj możesz je kupić od razu. Mogą mieć jedną lub dwie warstwy, gładką lub subtelnie wytłaczaną powierzchnię. Nie jest wodoodporna. Jednak czasami możesz znaleźć tapetę odpowiednio zabezpieczoną lakierem lub akrylem. Wtedy przecierając je delikatnie ściereczką, nie martwisz się o to, że się rozedrze. Przy dużym nasłonecznieniu mogą łatwo wyblaknąć.

Raufazy są odmianą papierowych tapet. Mają wyraźną fakturę, dzięki dodatkom z włókna szklanego. Są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Możesz bez problemu je malować.

Dużą popularnością cieszą się tapety winylowe. Są bardziej wytrzymałe i droższe niż wersje papierowe. Wierzchnia warstwa wykonana jest z winylu płaskiego lub spienionego. Podkład może być papierowy lub z fizeliny.

Tapety z włókna elastycznego wykazują dużą elastyczność. Są wytrzymałe. Występują w wielu różnych wzorach. Wspaniale kryją niewielkie pęknięcia i nierówności ścian.

Tekstylne są drogie, jednak wspaniale dekorują pomieszczenie. Mogą blaknąć pod wpływem słońca. Takiej właściwości nie wykazują jedynie tapety tekstylne nietkane.

Najdroższe są tapety flokowane. Składają się z dwóch warstw, wierzchniej z włókien jedwabiu albo wełny i fizelinowego podkładu. Wyróżniają się wypukłym i aksamitnym wzorem.Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.