Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Wybór odpowiedniej klamki do drzwi nie powinien się tylko ograniczać do przyjścia do sklepu z narzędziami i kupienia pierwszej z brzegu. Zwróć uwagę nie tylko na jej styl, ale również prawidłowy zestaw zamków i dodatkowe elementy. Niezależnie od tego, czy kupujesz ją do drzwi wejściowych, czy wewnętrznych, weź pod uwagę trzy czynniki: wygląd, styl i koszt.

Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Idealna klamka do drzwi wejściowych

Wybierając klamkę do drzwi wejściowych, zwróćmy uwagę na to, aby pasowała do elewacji i drzwi. Jeśli mamy dom w minimalistycznym stylu, wybierzmy dyskretny model. Producenci często oferują drzwi z klamkami. Montują do nich najprostsze i niezbyt atrakcyjne modele. Warto wtedy kupić klamkę oddzielnie. Wybór jest ogromny. Możemy ją bez problemu dopasować do stylu drzwi, wystroju wnętrza i naszych preferencji. Ten nieduży detal może przepięknie ozdobić drzwi.

Jak wybrać idealną klamkę?

Pamiętajmy, że klamka ma być nie tylko ładna, ale też funkcjonalna. Powinniśmy ją trzymać wygodnie w dłoni. Wtedy możemy bez wysiłku otwierać i zamykać drzwi. Dlatego zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób jest skonstruowana. Po obu stronach powinna mieć sprężyny zamontowane na specjalnych nitkach. Nie musimy się wtedy bać, że klamka zostanie nam w dłoniach przy otwieraniu drzwi. Zwróćmy uwagę na jej jakości. Dobra klamka po otwarciu drzwi błyskawicznie znajduje się w pozycji poziomej. Jeśli będzie wyposażona w sprężyny wysokiej jakości, możemy z niej długo korzystać.

 

Wybierając klamkę, koniecznie zwróćmy uwagę na grubość drzwi. Im grubsze, cięższe i masywniejsze drzwi, tym solidniejsza powinna być klamka.

Jaki materiał wybrać?

Bardzo popularne są klamki aluminiowe. Dzięki nowoczesnym technologiom mogą bardzo przypominać klamki mosiężne, niklowane lub chromowane.

Wielu klientów wybiera również mosiężne klamki i ze stali nierdzewnej. Coraz częściej w drzwiach wejściowych montuje się uchwyty z tworzyw sztucznych. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Możemy znaleźć modele pokryte specjalnym lakierem proszkowym. Dostępne są również klamki wykończone złotem, srebrem i brązem. Znajdziemy nawet szklane i kryształowe modele.

Często producenci łączą kilka materiałów. Na przykład rozeta lub szyld są ze stali nierdzewnej, a uchwyt jest wykonany z żywicy, porcelany lub drewna.

Jak wybrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Jaki kształt klamki wybrać?

Klamki występują zarówno w prostych, jak i oryginalnych kształtach. Minimalistyczne modele są ponadczasowe i uniwersalne. Coraz więcej osób wybiera również nowoczesne klamki w finezyjnych kształtach. Mogą przypominać kroplę, drabinkę, ramkę albo kuli. Odchodzi się już powoli od klasycznych klamek. Przede wszystkim dlatego, że są niewygodne. Ponadto trudno dobrać taką, która będzie pasować do aranżacji wnętrza.

Zwróćmy również uwagę na kolor. Możemy wybrać subtelną klamkę w stonowanym kolorze. Wtedy nie będzie kontrastować z drzwiami. Jeśli jednak lubimy odważne i ekstrawaganckie rozwiązania, możemy trochę poszaleć. Znajdziemy klamki w rozmaitych kolorach. Pamiętajmy, by pasowała do drzwi i wnętrza. Ostrożnie podchodźmy do kontrastowych zestawień.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Klamki-Drzwiowe.pl.

 

Autor

Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.

Osiągnięcia
  • Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
  • Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę

Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.

Kontakt

Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.