Ściany dwuwarstwowe i ich ocieplanie
Ściany dwuwarstwowe mają to do siebie, że za utrzymanie ciepła odpowiada izolacja termiczna. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Przy wybieraniu materiału warto zwrócić uwagę na wartość lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła – im niższy, tym uciekanie ciepła mniejsze.
Jaka grubość izolacji na ścianach?
Grubość izolacji na ścianach zewnętrznych jest zawarta w projekcie. Współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekroczyć 0,25W. Żeby ściana była cieplejsza, trzeba dać grubsze ocieplenie, ale trzeba pamiętać, że może to utrudnić montaż okien. Zaleca się, aby ocieplenie miało grubość maksymalnie 20 cm.
Ocieplanie na zewnątrz
Istnieją dwie metody ocieplania ścian zewnętrznych.
Metoda lekka mokra (ETICS labo BSO) wykorzystuje materiał termoizolacyjny, zaprawę klejową, zaprawę zbrojącą oraz tynk cienkowarstwowy. Potrzebne są też kołki i listwy montażowe, czasami preparaty do gruntowania i farby.
Metoda lekka sucha nie potrzebuje ani klejów, ani zapraw. Ruszt przymocowuje się do muru nośnego, a pomiędzy układa się ocieplenie i wiatroizolację. Finalnie trzeba jeszcze zainstalować oblicówkę (z drewna, winylu albo betonu).
Ocieplanie ścian
Wykonanie ocieplenia ścian polega na przyklejeniu płyt izolacyjnych. Układ mijankowy musi być zachowany tak, aby spoiny pionowe się nie pokrywały. Stosując metodą mokrą, płyty styropianowe i wykonane z wełny mineralnej obkłada się sposobem pasmowo-plackowym. Pasma powinny znajdować się wzdłuż brzegów, a placki na środku. Klej musi być rozmieszczony przynajmniej na 40% powierzchni.
Płyty, które są wykonane z wełny mineralnej lamelowej powinno się przyklejać sposobem grzebieniowym, czyli rozsmarować klej na całej powierzchni. Klej jest najważniejszym elementem, a kołki tylko wspomagają jego działanie, a trzeba je zamontować dopiero, gdy klej się zwiąże, bo inaczej klej zostanie osłabiony. Przy użyciu metody suchej dobrze jest posiłkować się płytami z wełny mineralnej laminowanymi welonem szklanym, żeby chronić ścianę przed wiatrem, wilgocią itd.
Mostki cieplne
Od mostków cieplnych zależy skuteczność izolacji. Dookoła okien dobrze jest zastosować ciepły montaż. Przestrzeń, o którą najbardziej trzeba zadbać, to miejsce pod parapetem. Jeśli zastosuje się tam kształtkę ze styropianu, to można ograniczyć straty ciepła. Jeśli nie użyje się kształtki, dobrze jest zastosować piankę montażową, styropian albo wełnę mineralną. Przymocowanie ocieplenia polega na przyklejaniu płyt tak, aby nie powstawały szczeliny. Ewentualne dziury trzeba wypełnić tym samym materiałem (nigdy klejem). Nadproża ociepla się razem ze ścianą. Belkę żelbetową trzeba ocieplić od zewnątrz – podobnie jak ściany. Na skosach ścian szczytowych trzeba wykonać izolację cieplną tak jak na poddaszu. Trzeba to zrobić tak, aby pomiędzy wierzchem ściany a membraną dachową pozostawić miejsce na ocieplenie. Potrzebna tu będzie wełna mineralna, czasami też styropian.
Niskie ścianki poddasza (tzw. kolankowe) wymagają ułożenia murłat, czyli elementów, na których opierają się krokwie. Ocieplenie wykonuje się na nich jednocześnie ze ścianami zewnętrznymi. Izolacja musi wystawać nad murłatę.
Balkony zazwyczaj posiadają konstrukcję wspornikową. Chodzi o to, że płyta balkonu opiera się na ścianie nośnej budynku i przecina jej ocieplenie. To dość kłopotliwe miejsce, jeśli chodzi o jego ocieplenie. Przy osadzeniu płyty można zauważyć uciekanie ciepła, dlatego trzeba tam zastosować specjalne łączniki z dodatkiem wkładki termicznej. Można też postawić po prostu na ocieplenie balkonu z góry i z dołu.
Autor
Krzysztof Pruski to ceniony specjalista w swojej dziedzinie. Jego wiedza i doświadczenie uczyniły go cenionym pracownikiem w branży.
Osiągnięcia
- Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie, które uczyniło go ekspertem.
- Publikacje na stronie nascienne.pl, wnoszące istotny wkład w rozwój wiedzy.
Wpływ na branżę
Krzysztof Pruski swoim wkładem w publikacje oraz doradztwo odegrał kluczową rolę w rozwoju swojej dziedziny. Jego prace są często cytowane i wykorzystywane przez innych specjalistów.
Kontakt
Możesz skontaktować się z Krzysztofem Pruskim poprzez formularz kontaktowy na stronie.